Türkiye Hakkında

Türkiye Hakkında

Avrupa ve Asya’nın kesiştiği noktada harika bir konuma sahip olan Türkiye, kültürel dokuları ile eşsiz bir doğal güzelliğe ve tarihe sahiptir. Anadolu, insanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar birçok büyük medeniyete ve ulusa ev sahipliği yapmıştır. Bu eski, derin ve zengin kültür, Türk kültürünü günümüz modern medeniyetinin cazibesi yapan şeydir. Avrupa ve Asya kıtalarını birleştiren coğrafi konumu nedeniyle, Türk kültürü bu medeniyetlerin etkisiyle gelişmeye devam ediyor. Bu kültürlerin etkileri Türk mutfağına ve sosyal yaşama yansıyor. Geleneksel ve modern yaşamın bir kombinasyonunu aynı anda deneyimlemek, bugün Türkiye’nin mucizelerinin en güzel örneklerinden biridir. Uluslararası öğrenciler gelecek yıllarda onlarla kalacak bir kültüre yeni bir bakış açısı kazandıracaklar; bu onların eğitim dönemleri ile sosyal yaşamları ve işyerleri boyunca yansıtılacaktır. Türkiye 80 milyonu aşan bir nüfusa sahiptir ve birçok farklı etnik grup düşüncelerini ve inançlarını özgürce ifade edebilmektedir.

Son yıllarda, Türkiye önemli siyasi ve sosyal ilerleme ve ekonomik büyüme sağlamıştır; böylece dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi ve Avrupa’nın 6. en büyük ekonomisi haline gelmiştir. Şimdi dünyanın 16. büyük ekonomisi.

 

Kısa Bilgiler
Resmi Adı : Türkiye Cumhuriyeti

Başkent : Ankara

Cumhurbaşkanı : Recep Tayyip Erdoğan

En Büyük Şehirler : İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Konya, Bursa, Kayseri, Samsun, Trabzon, Erzurum, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya, Mersin, Gaziantep

Yüzölçümü : 814.578 Km2

Sahil Uzunluğu : 8333 Km

Kıyı Sınırları : Güneyde Akdeniz, Batı’da Ege Denizi ve Kuzeyde Karadeniz

Dil : Türkçe

Komşu Ülkeler : Azerbaycan, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan, Irak, Ermenistan, İran, Suriye

Para Birimi : Türk Lirası 1€=15.20₺ || 1$=13.40₺ (Ocak 2022)

Nüfus : 84.680.273 (2022)

Şehir Sayısı : 81

Ortalama Yaşam Beklentisi : 78 Yıl (Erkek: 75.6 yıl – Kadın: 81 yıl)

Saat Dilimi : UTC +3

Çalışma Saatleri : Türkiye’de hafta içi günleri Pazartesi ve Cuma günleri arasındadır. Bankaların çoğu devlet daireleri ve özel şirketler 08.00 – 17.00 saatleri arasında açıktır.

Resmi Tatiller : Türkiye’deki resmi tatiller, 1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 15 Temmuz, 30 Ağustos, her yıl 29 Ekim ve diğer iki dini bayramdır.

Sağlık Hizmetleri : Şehirlerde ve önemli turistik merkezlerde devlet hastaneleri, yüksek kaliteli devlet hastaneleri ve çeşitli uluslararası özel hastaneler bulunmaktadır.

İletişim Hizmetleri : Türkiye’deki her 4.5G hizmeti ve telekomünikasyon sektörünün yaklaşık %95’ini kapsayan üç GSM operatörü bulunmaktadır (Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom). İnternet erişimi ülke genelinde mevcuttur.

Uluslararası Alan Kodu : +90

Uluslararası Öğrenci Sayısı : 224.048 (2021)